Nowoczesne metody cięcia blach aluminiowych
Blachy aluminiowe można ciąć na wiele różnych sposobów. Jest to metal, który ze względu na swoje właściwości daje wiele możliwości w zakresie obróbki. Cięcie może odbywać się m.in. szlifierką kątową, piłą tarczową, ukośnicą, wyrzynarką, a także plazmą czy laserem. Jednak oczekując wyjątkowej precyzji, wydajności i szybkości pracy, warto zwrócić uwagę na jedną z najbardziej nowoczesnych metod cięcia blach aluminiowych, czyli cięcie przy użyciu lasera FIBER.
Cięcie blach aluminiowych przy użyciu lasera CO2
Laserowe cięcie blach aluminiowych to obecnie dość często stosowana metoda w niemalże każdej branży. Laser CO2 może być wykorzystany do cięcia aluminium, a także stali nierdzewnej, stali czarnej czy wielu stopów metali nieżelaznych. Obecnie wykorzystywane są urządzenia zaawansowane technologicznie, które wysyłając z głowicy niezwykle spójną i precyzyjną wiązkę energii na niewielki obszar, pozwalają na dokładne wycinanie różnych kształtów.
Podczas cięcia laserowego wdrażany jest proces wypalania, sublimacji lub topienia danego materiału. Pod wpływem tego procesu powstaje wąska i precyzyjna szczelina, co generuje minimalne ilości odpadów po cięciu. Jest to metoda zapewniająca szybkość i możliwość automatyzacji procesu.
Laser FIBER — jeszcze lepsze rezultaty cięcia
Laser FIBER to jedna z najbardziej nowoczesnych metod cięcia blach aluminiowych. Zapewnia zdecydowanie większą wydajność pracy niż tradycyjne sposoby. Zaawansowana maszyna pracuje szybko, a jednocześnie bardzo precyzyjnie, osiągając przy tym lepsze rezultaty niż laser CO2. Wyposażona jest w specjalistyczne oprogramowanie, które umożliwia łatwą obsługę. Dzięki wysokiej rozdzielczości za pomocą lasera światłowodowego można nanosić bardzo drobne, skomplikowane szczegóły — obecnie jest to zdecydowanie najdokładniejsze urządzenie do wycinania blach aluminiowych.
Laser FIBER w swojej pracy wykorzystuje światłowód domieszkowany pierwiastkami ziem rzadkich, takimi jak erb, iterb, neodym, dysproz, prazeodym, tul i holm. W tego rodzaju laserach zamiast elektrycznej aktywacji dwutlenku węgla korzysta się z włókien szklanych zwanych fiber (stąd też nazwa lasera). Lasery światłowodowe opierają się na aktywnym włóknie optycznym, w którym generowane jest stabilne i silne promieniowanie. Rdzeń tworzy materiał o wysokim współczynniku załamania światła. Na końcu włókna lasera umieszczona jest siatka dyfrakcyjna, która tworzy wiązkę.